NÖVEKEDÉS sorozat 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8

- Az önállósulás érési folyamata és gyümölcsei – hogy alakulnak ki e mindannyiunk által áhított jellemvonások?
- A belső motiváció forrása, és hiánya; kinek való, és kinek nem az önálló tanulás?
- Mi köze van a kötődésnek a függetlenné váláshoz? A függést tápláljuk, vagy inkább a leválást gyakoroljuk ahhoz, hogy a gyerekeink idővel függetlenül is életképesek legyenek?
A témához kapcsolódó olvasnivaló
Az értelmes élet luxusa
Az önállósulás az egyéniség megjelenésének érési folyamata, amelynek során a teljes mértékben másoktól függő gyermek önállóan is életképes, belülről vezérelt és felelősséggel cselekvő felnőtté válik.
Az önállósulás jelei
Milyen jelek utalnak arra óvodáskorban, iskoláskorban, serdülőkorban, hogy a gyermek halad az önállósulás útján?
Aki életképes: kötődései nélkül is önmaga marad
Már a hároméveseknél is gyakran látjuk ezt a csodálatos büszkeséget! Nagyszerű érzés különálló lényként is életképesnek lenni! Amikor egy gyerek belül lehet elégedett magával azért, amit csinált, egész lénye ujjong: kezdek megérkezni!
Aki eleven: játszik, tanul és felfedez
Az eleven zoé élet, a vitalitás is az emberi potenciál része. Belülről jelenik meg, spontán, természetes úton, de sajnos nem mindenkiben. Milyen jelek utalnak rá egy fejlődő gyermeknél?
Aki vállalkozószellemű: elindul és meg akarja csinálni
Amikor valakinek a szeretettankja feltöltődik, az amygdala a kötődés munkájával járó küzdelemből átvált nyugalomba. Mintha csak azt mondaná: “Most már nincs semmi gondom. Megyek, fölfedezem a világot!”
Hogy lesz a kötődésből önállóság?
Ha néha kétségbe vonjuk a kötődés szerepét a csecsemőkoron túl: óvodáskorban, iskoláskorban, serdülőkorban, mert nem azonnal látszik az eredménye, véssük jól a szívünkbe, hogy az önállósulás érési folyamatát nem a korai leválás, hanem a mély és kielégítő kötődés táplálja.
Letölthető anyagok
Az előadáshoz kiosztott nyomtatható jegyzet: pdf